Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe

تولد : نامشخص
سن : نامشخص
قد : نامشخص

بیوگرافی دنیل رادکلیف

دنیل جیکوب رادکلیف (زاده ۲۳ ژوئیه ۱۹۸۹) بازیگر، تهیه‌کننده فیلم، تاجر و نویسنده انگلیسی است. او بیشتر برای بازی در نقش هری پاتر در مجموعه فیلم‌های هری پاتر شناخته می‌شود که از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما هستند.

اوایل زندگی

رادکلیف در لندن، انگلستان متولد شد. او تنها فرزند آلن رادکلیف، یک نماینده ادبی و مارسیا گرشام، یک استعدادیاب بازیگری است. او از سنین پایین علاقه‌مند به بازیگری بود و در چندین نمایش تلویزیونی و فیلم‌های BBC ظاهر شد.

حرفه بازیگری

در سال ۲۰۰۱، رادکلیف در نقش هری پاتر در فیلم هری پاتر و سنگ جادو انتخاب شد. این فیلم به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد و رادکلیف را به یک ستاره بین‌المللی تبدیل کرد. او در مجموع در هشت فیلم هری پاتر بازی کرد که مجموعاً بیش از ۷.۷ میلیارد دلار در سراسر جهان فروختند.

پس از هری پاتر

پس از پایان مجموعه هری پاتر، رادکلیف در نقش‌های مختلفی در فیلم‌ها و تئاتر بازی کرد. او در فیلم‌های تریلر روان‌شناختی زن سیاه‌پوش (۲۰۱۲)، درام عاشقانه چگونه یک مرد را در ۱۰ روز از دست بدهیم (۲۰۱۳) و فیلم علمی تخیلی ویکتور فرانکنشتاین (۲۰۱۵) بازی کرد. او همچنین در چندین نمایش تئاتر در لندن و نیویورک ظاهر شده است.

فعالیت‌های دیگر

رادکلیف علاوه بر بازیگری، به عنوان تهیه‌کننده فیلم و نویسنده نیز فعالیت داشته است. او در سال ۲۰۱۲ شرکت تولیدی خود به نام "The Trevor Project" را تأسیس کرد. این شرکت از جوانان LGBTQ+ پشتیبانی می‌کند.

جوایز و افتخارات

رادکلیف برای بازیگری خود جوایز متعددی از جمله جایزه ام‌تی‌وی بهترین بازیگر مرد، جایزه برگزیده مردم و جایزه ساترن را دریافت کرده است. او همچنین در سال ۲۰۰۹ به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان توسط مجله تایم انتخاب شد.

زندگی شخصی

رادکلیف از سال ۲۰۱۲ با ارین دارک، بازیگر زن آمریکایی، در رابطه است. آنها در سال ۲۰۲۱ ازدواج کردند.

حقایق جالب

  • رادکلیف طرفدار سرسخت تیم فوتبال فولام است.
  • او از اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) رنج می‌برد.
  • او یک خیر فعال است و از چندین سازمان خیریه حمایت می‌کند.

مجموعه آثار