Mark Hamill

Mark Hamill

تولد : نامشخص
سن : نامشخص
قد : نامشخص

مارک همیل

مارک همیل، بازیگر آمریکایی، صداپیشه و نویسنده کمیک در 25 سپتامبر 1951 در اوکلند، کالیفرنیا به دنیا آمد. او بیشتر برای بازی نمادین خود در نقش لوک اسکای‌واکر در فرنچایز جنگ ستارگان شناخته شده است.

آغاز کار:

همیل فعالیت بازیگری خود را در اواخر دهه 1960 در تلویزیون آغاز کرد و در سریال‌هایی مانند «خانواده جاسوسان» و «عدالت برای همه» به ایفای نقش پرداخت. در سال 1977، او برای نقشی که زندگی‌اش را تغییر داد، تست بازیگری داد - لوک اسکای‌واکر در فیلم «جنگ ستارگان» اثر جورج لوکاس.

جنگ ستارگان:

با اکران «جنگ ستارگان» در سال 1977، همیل به یک ستاره جهانی تبدیل شد. او نقش لوک اسکای‌واکر، یک کشاورز جوان که سرنوشت کهکشان به دستان او سپرده شده است، را بازی کرد. همیل در دو دنباله بعدی، «امپراتوری ضربه می‌زند» (1980) و «بازگشت جدای» (1983)، این نقش را تکرار کرد و به یکی از نمادهای اصلی فرهنگ عامه تبدیل شد.

ف فراتر از جنگ ستارگان:

در حالی که همیل بیشتر برای بازی در نقش لوک اسکای‌واکر شناخته می‌شود، او حرفه بازیگری پرباری را در سینما، تلویزیون و صداپیشگی ساخته است. او صداپیشگی شخصیت‌هایی مانند جوکر در انیمیشن‌های «بتمن: مجموعه انیمیشن» و بازی‌های ویدیویی «蝙蝠‌ آرکهام» را برعهده داشته است. او همچنین در سریال‌هایی مانند «مردم عادی» و «کستلوانیا» و فیلم‌هایی مانند «آخرین ژدی» (2017) و «خیزش اسکای‌واکر» (2019) که به فرنچایز جنگ ستارگان بازگشت، به ایفای نقش پرداخته است.

زندگی شخصی:

مارک همیل با مارلی سو مارشان در سال 1978 ازدواج کرد و آن‌ها تا زمان مرگ مارلی در سال 2016 با هم زندگی کردند. آن‌ها سه فرزند دارند. همیل همچنان یک طرفدار پرشور فرهنگ عامه است و در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال است.

مجموعه آثار