Jack Nicholson

Jack Nicholson

تولد : نامشخص
سن : نامشخص
قد : نامشخص

جک نیکلسون، بازیگر و فیلمساز آمریکایی، که در تاریخ ۲۲ آوریل ۱۹۳۷ در نیپتون نیوجرسی به دنیا آمد، یکی از برترین بازیگران قرن بیستم به شمار می‌آید. او در طول فعالیت هنری پنج دهه‌ای خود، جوایز بی‌شماری از جمله سه جایزه اسکار، سه جایزه بAFTA، شش جایزه گلدن گلوب و یک جایزه گرمی را به خود اختصاص داد.

نکات برجسته زندگی جک نیکلسون:

  • کودکی: نیکلسون با این باور بزرگ شد که مادربزرگش مادر او و مادر بیولوژیکی‌اش، جون فرنسس نیکلسون (با نام هنری جون نیلسون)، خواهر بزرگترش است. او در سال ۱۹۷۵ از طریق یک خبرنگار مجله تایم که مشغول تحقیق برای نوشتن زندگینامه او بود، از حقیقت ماجرا مطلع شد.
  • حرفه بازیگری: نیکلسون فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان نویسنده و بازیگر پاره وقت آغاز کرد. او در سال ۱۹۶۹ با بازی در نقش کوتاهی در فیلم «ایزی رایدر» به شهرت رسید.
  • جوایز و افتخارات: نیکلسون سه بار موفق به کسب جایزه اسکار شده است: دو بار برای نقش اصلی در فیلم‌های «پرواز بر آشیانه فاخته» (۱۹۷۵) و «بهتر از آن نمی‌شود» (۱۹۹۷) و یک بار برای نقش مکمل مرد در فیلم «عشق‌ ورزی‌های دردسرساز» (۱۹۸۳). او همچنین نامزد دریافت دوازده جایزه اسکار دیگر نیز شده است که به همراه مایکل کین، تنها بازیگرانی هستند که در هر دهه از ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ نامزد دریافت این جایزه شده‌اند.