Colin Firth

Colin Firth

تولد : نامشخص
سن : نامشخص
قد : نامشخص

کالین فرث: بازیگر و تهیه‌کننده انگلیسی

کالین اندرو فرث، با درجه فرمانده امپراتوری بریتانیا (CBE)، یک بازیگر و تهیه‌کننده انگلیسی است. او در اواسط دهه ۱۹۸۰ به عنوان یکی از بازیگران جوان و آینده‌دار بریتانیایی شناخته شد و نقش‌های چالش‌برانگیزی را برعهده گرفت، از جمله بازی در نقش‌های اصلی در فیلم‌هایی مانند «یک ماه در روستا» (۱۹۸۷)، «تumbledown» (۱۹۸۸) و «والمنت» (۱۹۸۹).

اینجا نکات برجسته‌ای از زندگی حرفه‌ای او آورده شده است:

  • سال‌های اولیه و آغاز کار: فرث در ۱۰ سپتامبر ۱۹۶۰ در گریشات، انگلستان به دنیا آمد. او در سنین پایین در نیجریه زندگی کرد و سپس به انگلستان بازگشت.
  • صعود به شهرت: اولین نقش حرفه‌ای او در نمایش «Bennet» در وست اند بود که به نقش او در فیلم سینمایی «کشور دیگر» منجر شد. او در دهه بعد در بسیاری از آثار صحنه‌ای، سینمایی و تلویزیونی حضور پیدا کرد.
  • دستاوردها: فرث برای بازی در نقش جورج ششم در فیلم «سخنرانی پادشاه» (۲۰۱۰) برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد. او همچنین جوایز دیگری از جمله BAFTA، گلدن گلوب و جایزه انجمن بازیگران را کسب کرده است.
  • از دیگر آثار برجسته او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: «بیمار انگلیسی» (۱۹۹۶)، «دنیای برهان» (۱۹۹۹)، «دروغ» (۲۰۰۸)، «تinker Tailor Soldier Spy» (۲۰۱۱) و «راکت‌من» ( ۲۰۱۹).

مجموعه آثار