Amelia Clay

Amelia Clay

تولد : نامشخص
سن : نامشخص
قد : نامشخص

آملیا کلای بازیگر و خواننده انگلیسی است. او بیشتر به خاطر نقش‌هایش در فیلم‌های «بیل و تدز اکسلنت ادونچر» (1989)، «دختران زیبا» (1990) و «نقاب زورو» (1998) شناخته می‌شود.

کلای در 17 آوریل 1962 در لندن، انگلستان به دنیا آمد. او کار بازیگری خود را در سنین پایین آغاز کرد و در تعدادی از برنامه های تلویزیونی و فیلم های بریتانیایی ظاهر شد. در سال 1989، او نقش خود را در فیلم کمدی بیل و تدز اکسلنت ادونچر به دست آورد. این فیلم موفقیت آمیز بود و کلای را به شهرت بین المللی رساند.

سال بعد، کلای در فیلم کمدی دختران زیبا بازی کرد. این فیلم نیز موفقیت آمیز بود و کلای را به عنوان یک ستاره تثبیت کرد. از آن زمان، او در تعدادی از فیلم ها از جمله The Mask of Zorro (1998)، The Mummy (1999) و دومینو (2005) بازی کرده است.

کلای علاوه بر بازیگری، خواننده موفقی نیز هست. او چهار آلبوم استودیویی منتشر کرده است که اولین آلبوم او با نام "آملیا" در سال 1993 منتشر شد. او همچنین در چندین آلبوم موسیقی متن فیلم از جمله بیل و تدز اکسلنت ادونچر و د ماسک آف زورو حضور داشته است.

کلای یک فعال صلح و محیط زیست است. او از چندین سازمان خیریه از جمله صلح سبز و عفو بین الملل حمایت می کند. او همچنین بنیانگذار بنیاد خیریه "The Amelia Clay Foundation" است که از آموزش دختران در کشورهای در حال توسعه حمایت می کند.

کلای در حال حاضر با همسرش دیوید والش، تهیه کننده فیلم ازدواج کرده است. آنها با هم دو فرزند دارند.